Blechy a klíšťata  - jak proti nim bojovat

11.3.2015

Mnoho lidí má své čtyřnohé mazlíčky jako právoplatné členy domácnosti. Spoustu z nich ale již netuší jaká úskalí se v takovém soužití ve společné domácnosti mohou objevit. V takto blízkém soužití patří mezi úskalí také riziko infekce zevními parazity. Víte jak se proti nim bránit?

Často se můžeme setkat s problémy nešťatných majitelů psů a koček v souvislosti s nálezem parazitů na jejich kočce nebo psovi s kterými se denně mazlí nebo i spávají v posteli. Mezi nejčastější parazity patří blechy a klíšťata.

Blechy, klíšťata i komáři však nejen zneklidňují své hostitele a vyvolávají nepříjemné kožní problémy. Jejich potravou je nasátá krev, a proto patří mezi nejčastější přenašeče nebezpečných infekcí parazitárního, bakteriálního a virového původu.

                                                                                                 

Jak poznáte blechu

Pes, který je napadený blechami se neustále drbe a škrábe, Zvíře může reagovat na bleší kousnutí i alergicky. Nejčastěji se blechy drží v okolí hlavy, uší a od kohoutku podél páteře k ocasu. Pokud v srsti zvířete narazíte na malé černé tečky, pak máte jasný důkaz, že se jedná o blechy neboli bleší trus. Jednoduchým testem si to můžete ověřit. Stačí na černou tečku kápnout kapku peroxidu a rozpustí se na krev. 

Blechy mohou zamořit celý byt

Blechy se vyskytují celoročně. Na prvním místě je rozhodně prevence. Blechy se množí velmi rychle, během měsíce jich mohou být tisíce. Víc než 95 % blech, resp. jejich vývojových stádií, se nachází mimo zvíře. To znamená v pelíšcích, kobercích, sedačkách, parketách, autě, v okolním prostředí. Není také pravdou, jak se mnohdy říká, že ,,blecha psí na člověka nejde,,. Toto tvrzení bohužel není pravdivé, blecha může pokousat i člověka a tím pádem hrozí riziko přenosu například tasemnice. Nebo nákazu lymskou boreliozou či encefalitidou.  

Jak se proti blechám bránit

Na trhu je široká nabídka produktů proti parazitům. Některé působí jako prevence a blechy odpuzují, jiné je likvidují. Pokud váš pes již blechy má, pak je potřeba zlikvidovat i vajíčka, která blechy kladou. Pokud tak neučiníte, stále se budou líhnout noví a noví jedinci.

Šampony obvykle zničí živé jedince, ale nezahubí vajíčka, která se mohou vyskytovat v pelíškách a místech kde se pes nebo kočka pohybuje, proto je vhodné použít spreje, které zahubí larvy a vajíčka v bytě.

Jako prevence před napadením blechami je vhodné používat ochranné prostředky ve formě pipet, které se aplikují za krk nebo použitím obojků proti parazitům.

Velmi často se stane, že blechy se v domácnosti vymknu kontrole a zamoří celý byt. Zvíře je roznese všude – koberce, podložky, pelíšky, pohovky, matrace, ložní prádlo. Může se tedy stát, že budou skákat po celém bytě. V takovém případě se vrhněte do velkého úklidu. Důležité je nevynechat ani malý kousek bytu. Vše vysát, vytřít horkou vodou, vše prát a úklid pravidelně opakovat.

Klíšťata

Klíště je celosvětově se vyskytující parazit. Obvykle se vyskytují od jara do podzimu. Největší hrozbu představují jako přenašeči infekčních onemocnění. Psi v Evropě mohou být napadeni 11 různými druhy klíšťat, jejichž biologie, ekologie, výskyt a role jako přenašeče onemocnění se výrazně liší. Onemocnění přenášená klíšťaty jsou způsobena bakteriemi, prvoky, viry a v jednom případě toxinem.
 
Veterináři doporučují začít používat s předstihem přípravky, které klíštěti znemožní zakousnutí. Lidé tim chrání jak sebe tak zvíře. 

Co všechno můžete chytit od klíštěte?          
 
Mezi nejzávažnější onemocnění přenášená klíšťaty patří virová klíšťová encefalitida, borelióza a anaplazmóza, jejichž výskyt se každoročně zvyšuje.
 
Lymnská borelioza 
Klíšťaty rodu Ixodes je přenášena jak na člověka tak i na psy. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10-20% klíšťat v Evropě. Psi jsou často napadeni velkým množstvím klíšťat, proto riziko infekce boreliemi je poměrně velké.
 
Borelie ovlivňují imunitní systém tak, že vznikají chronické záněty v různých orgánech, které vedou k jejich trvalému poškození. Příznaky této nemoci jsou nespecifické: zhoršení celkového zdravotního stavu, vysoké horečky, záněty kloubů (otoky, kulhání, odmítání pohybu), zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin nebo neurologické příznaky v pozdních stádiích nemoci.


Klíšťová encefalitida
Je infekční zánětlivé onemocnění mozku, a jak již název napovídá, napadá nervový systém, proto si můžeme odnést i po vyléčení velmi vážné následky. Při neléčení je toto onemocnění dokonce smrtelné.


Anaplazmóza
Anaplasmóza je onemocnění, kterou na psa může přenést klíště a při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav.
Imunitní systém zdravých psů někdy dokáže původce onemocnění zničit. Při oslabení imunitního systému - například vlivem zimy, stresu nebo jiného infekčního onemocnění - se však aktivita původce onemocnění opět obnovuje. Doba mezi infekcí a prvními symptomy je 4-11 dnů i když mnozí psi nevykazují klinické příznaky nemoci ani po 21 dnech po infekci.
Projevy onemocnění jsou náhlá vysoká horečka, zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout.
Proti této infekci není k dispozici žádná očkovací látka, proto je potřeba dbát na účinnou ochranu proti přenosu onemocnění. Také je samozřejmě potřeba denně prohlížet srst na případná klíšťata okamžitě odstraňovat.

Ehrlichióza
Psí ehrlichióza je způsobena bakterií Ehrlichia canis, která napadá buňky imunitního systému. Příznaky tohoto onemocnění jsou taktéž nespecifické což zapříčiňuje pozdní diagnózu: záchvaty horečky, zvětšení mízních uzlin a sleziny, dýchací potíže, krvácení, anémie a časté bakteriální infekce. Podobně jako u Boreliózy je průběh tohoto onemocnění chronický se zhoršující se tendencí. Terapie je možná ale většinou pro zpoždění neefektivní. Nemocní psi hubnou a trpí častými infekcemi kůže a dýchacího aparátu, které přinutí majitele k eutanázii zvířete.

Klíštěcí paralýza neboli obrna
klíšťová obrna - při silném napadení klíšťaty může dojít vlivem produkovaného neurotoxínu k ovlivnění činnosti nervových buněk a následkem toho dojde nejprve k obrně zadních končetin, která může vyústit až do celkové obrny a zástavy dýchání.


Méně časté nemoci
- hemobartonelóza (Hemobartonela felis)
- nemoc kočičího škrábnutí
- ricketsióza (tzv. Tibola)
- tularémie - postihuje především králíky
- vyskytující se v teplejších oblastech (Středozemí)
- babesióza (krevní parazitóza - Babesie)
- ehrlichióza
- Q horečka                                                                                

                                                                                        


Kožní potíže
- boláky po vpichu
- ekzémy
- alergie 


Všechny tyto nemoci jsou velmi nebezpečné pro psy, kočky i člověka. Jejich nebezpečnost je dána trvalým poškozením orgánů a imunitního stavu postižených jedinců, obtížnou a ve většině případů pozdě stanovenou diagnózou a ne vždy efektivní terapií těchto chorob.


Jak chránit zvířátka i lidi?

U klíšťat stejně jako u blech je nejvhodnější prevence ještě než k napadení klíštětem dojde. 
Jedinou účinnou prevencí je správné použití antiparazitik. Zde se nabízí dvě doporučované možnosti, použití obojků s dlouhodobou účinností nebo pravidelná aplikace spot-on přípravků- jedna kapka na kůži za krk. 
Spot-on preparáty vykazují kromě antiparazitárního účinku také repelentní účinek. Jedna kapka spot-on preparátu vpravená přímo na kůži zvířete znamená jeho měsíční ochranu. 


Odstranění klíštěte

Vhodné jsou speciální plastové pinzety. Klíště odstraňujte vždy opatrně. Nikdy nespěchejte. Nejbezpečnější způsob jak klíště odstranit, je pomalé viklání ze strany na stranu. Klíště do háčku nebo pinzety zachyťte hned u kůže. S klíštětem příliš netočte. Rozhodně na parazita nekapejte žádný olej, mýdlo nebo líh. Napadené místo po odstranění klíštěte očistěte dezinfekčním roztokem. Na závěr si umyjte ruce mýdlem v teplé vodě. Infekcí se můžete nakazit i pouhým dotykem.