Proč a jak čistit psovi či kočce zuby

12.2.2015

Čištění zubů psů a koček je důležité nejen pro zdraví zubů a dásní. Zubní plak a kámen je plný bakterií a tím pádem nebezpečný pro celý organismus zvířete. Tyto bakterie se dostávají do krevního oběhu a tím mohou způsobit závažné problémy včetně postižení srdce nebo ledvin. To je jedním z hlavních důvodů proč bychom měli čistění zubů věnovat pozornost. Obvykle mají problémy se zubním plakem a kamenem převážně malá plemena psů.                                                                

Čištění zubů je prevencí, nikoliv zákrok, který se dělá až když nastane problém s plakem nebo zubním kamenem. Ideální je začít s čištěním zubů již od štěněte či kotěte. Ovšem navyknout na čistění zubů lze i staršího jedince. 

Pochoutky a tyčinky na čištění zubů - Různé pochoutky a tyčky na čistění zubů mají malý efekt, podobně jako krmení suchou stravou, granulemi, které mají mechanický efekt na otěr plaku ze zubů, ovšem čistění zubů kartáčkem nenahradí. Tyto pochoutky jsou srovnatelné se žvýkačkami a mají pouze nízký efekt.  

Zuby s plakem a kamenem a čisté zuby

Jak správně čistit? 

Hlavní podstatou čištění zubů u psů a koček, stejně tak jako u lidí, je mechanický efekt kartáčku. Ostatní prostředky (tyčinky, pasta, ústní voda, prášek na krmivo) jsou spíše podpůrnými metodami.  

V nabídce na trhu jsou různé druhy kartáčků pro psy nebo jednodušší způsob je návlek na prst, s kterým je pak čištění jednodušší. Štětiny kartáčku by měly být vždy co nejjemnější aby nedocházelo k poškození dásen v tlamě psa či kočky. Pokud zvíře odmítá zubní kartáček, lze použít jako alternativu gázu namotanou na prst. 

Co se týče zubní pasty, existují na trhu speciální pasty, které mají obvykle lákavé příchutě a obsahují důležité enzymy, které čištění zubů podpoří. Není vhodné používat lidské zubní pasty, jelikož svým složením mohou dráždit trávící trakt psa či kočky a vyvolat nepříjemné problémy. 

Interval čištění zubů je ideálně každý den, pokud nejste schopni toto zajist, pak je vhodné čistění provádět minimálně několikrát do týdne. Samotnému čištění je pak vhodné věnovat alespon půl minuty až minutu.

 Pokud má Váš pes nebo kočka již vzniklý zubní kámen, domácím čištěním jej nemůžete dokonale odstranit a je navíc místem, kde se ukládá nový bakteriální plak. V tomto případě je již nevyhnutelný zákrok na veterinární klinice, kdy je pejsek uspán a zubní kámen je odstraněn ultrazvukem. Poté je vhodné začít pravidelně zoubky čistit. Ovšem i tak je někdy nezbytné po čase zákrok zopakovat, jelikož vznikne nový zubní kámen, každopádně pravidelným čištěním zubů se interval mezi zákroky výrazně prodlouží. 

Alternativní přípravky a jejich využití

Zubní olej  - Přípravek působí přiznivě na dásně a podporuje jejich hojení. Díky přípravku a způsobu jejich aplikace dochází ke správnému prokrvování dásní a tímto se napomáhá k odstranění bolesti a k celkovému uvolnění zvířete. 

Enzymatické gely a pasty – při aplikaci gelu jej pes či kočka sama v ústech roznese jazykem po dutině ústní a dásnech. Gel je nutné aplikovat minimálně 2x denně. Efekt může být viditelný cca po měsíci.

Pokud Váš mazlíček odmítá jakkoliv spolupracovat při čistění zubů, je možnost použít přípravky, které se přidávají do vody či krmení. Obsahují přírodní látky, které podporují odstranšní zubního plaku a současně osvěžují dech zvířete. 

Další možností jsou ústní spreje, které osvěžují dech a pomáhají s desinfekcí ústní dutiny. Enzymy, které jsou v nich obsažené pomáhají rozpouštět zubní plak. 

Na trhu jsou i speciální granule podporující prevenci zubního kamene. 

Návod jak čistit psovi zuby 

                                                                                                   

1. V několika prvních dnech psa nejprve zvykejte na příchuť zubní pasty. Dejte mu ji očichat, případně     olíznout z prstu. Jak již bylo zmíněno výše, na trhu jsou různé zubní pasty s příchutěmi. Poté začněte potírat psovi povrch zubů a dásní pouze s pomocí pasty nanesené na ukazováček. 


2. Nyní si vemete zubní kartáček, který navlhčíte a nanesete na něj pastu. Nechte psovi přičichnout a olíznout pastu z kartáčku. Poté uchopte psa za tlamu tak, aby nemohl žvýkat a začnetě opatrně čistit špičáky. Zubní kartáček držte šikmo k linii dásně, pohybujte kartáčkem od okraje dásně ke špičce zubu. 

3. Po vyčistění špičáku pokračujte pomalu k zadním zubům. Pokud se pes začne bránit, čistění přerušte. 

4. Podržte tlamu zavřenou a opatrně zvedněte horní pysk palcem a ukazováčkem tak, aby jste odhalili     přední zuby – řezáky. Jemně čistěte přední zuby pohybem od dásně ke špičce zubu.